Što kada dijete u vrtiću grize?

25.03.2021.
  • Što kad djeca u vrtiću grizu?

Griženje se, nažalost, najčešće događa vrlo brzo i često sasvim neočekivano. Uobičajeno se javlja u dobi djece od 1-3 godine. Ne znači da s djetetom nije nešto u redu, da nešto nije u redu kod kuće niti da nešto nije u redu s jaslicama.
    Ne moraju sva mala djeca prolaziti kroz fazu griženja, ali gotovo u svakoj grupi djece od 1 do 3 godine starosti naći će se poneko dijete koje grize.

Zašto djeca grizu?

• Često tako izražavaju ljubomoru, privlače pozornost na sebe.
    • Nešto plaši ili ljuti, a ne mogu se nositi sa situacijom u kojoj su se našla.
    • Ponekad dijete ima samo potrebu vidjeti reakciju odraslog.
    • Na taj način žele istjerati svoju volju ili dobiti vlasništvo nad nečim što žele.
    • Možda su umorni, možda im je dosadno, možda su preuzbuđeni (nekad i od veselja grizu).

Bez obzira o kojem razlogu se radilo, ukoliko dijete u vašoj skupini grize ne znači da je „zločesto“. Dijete nam tim ponašanjem najčešće nešto poručuje, ono komunicira, a na nama odraslima je da nađemo način razumjeti dijete i naučiti ga na drugačiji način izraziti svoje stanje i postići svoj cilj.

Što učiniti kada dijete grize?

Takvo ponašanje ne smije se ignorirati!
    Malo dijete koje je ugrizlo nije razumjelo da to boli. Roditelji osobito, ali i svi odrasli u djetetovu okruženju, ne smiju odobravati takvo ponašanje. Važno je djetetu dati poruku da nikako ne odobravamo nanošenje boli drugoj djeci ili odraslima.
    Već kod prvih ugriza ili pokušaja ugriza roditelji trebaju odlučno i jasno djetetu reći NE.

Kako pomoći djetetu?

• Promatrajte dijete i pokušajte otkriti pravi razlog griženju.
    • Svakodnevno pomažite djetetu u usvajanju govornih vještina, kako bi mogao reći što ga muči. Tada će se griženje kao oblik komunikacije spontano povući.
    • Budite mirni i dosljedni u svojim postupcima. Objasnite jasno i kratko djetetu da ne prihvaćate griženje jer ono boli. Vikanje ne pomaže. Odmaknite se od djeteta i recite mu kratko i jasno „Ne grizi. Griženje boli.“
    • Usmjerite sebe na dijete koje je ugriženo. Pokažite da vam je žao što mu se „to“ dogodilo. Pomazite dijete, utješite… na taj način će dijete vidjeti da griženje boli.
    • Pokušajte predvidjeti situacijeu kojima bi se griženje moglo pojaviti. Uočite nadolazeću nevolju, budite uz dijete i intervenirajte čim uočite da nevolja dolazi.
    • Preusmjerite djetetovo ponašanje. Pažnju mu možete preusmjeriti igračkom ili ponudom neke druge aktivnosti. Ponudite djetetu dovoljno različitih aktivnosti.
    • Osigurajte dovoljno veliki i prohodan prostor za tjelesne aktivnostikoje omogućavaju „pražnjenje“ energije.
    • Pohvalite dijetekad god se ponaša kako treba. Naglasite zajedništvo i suradnju s drugim djetetom.
    • Budite realni. Ponašanje nije lako promijeniti. Imajte povjerenje u prirodnu dobrotu djeteta i njegovu sposobnost da se pozitivno mijenja, ali znajte da poboljšanja dolaze polako.

Što ne biste trebali činiti kada dijete grize?

• Nemojte vi ugristi ili udariti dijete.
    • Nemojte poslati dijete u kaznu. Djeca ispod tri godine ne razumiju uzrok i posljedicu, ne rade štetu namjerno, ne razumiju razliku između dobrog i lošeg.
    • Nemojte tražiti dijete da objašnjava svoje ponašanje, ono to ionako ne zna.
    • Izbjegavajte propovijed. Dijete ne može obraditi veliku količinu informacija koju mu odrasli tijekom objašanjavanja pružaju osobito ukoliko je uzbuđeno (ljuto, tužno…).

Važno je znati…

Griženje je prolazna faza, međutim to ne znači da roditelji i odgojitelji ne trebaju baš ništa poduzeti i čekati da prođe samo od sebe, ako je jako izraženo i ako se često događa.

Uloga roditelja i odgojitelja je da podučava dijete i oblikuje pozitivno ponašanje, tako da bez obzira što je griženje normalna pojava, važno je na primjeren način reagirati i poučiti dijete. Bitno je dati djetetu do znanja da griženje boli, da je neprihvatljivo i što se smije gristi a što ne. Dijete koje se odmalena uči prihvatljivom ponašanju, zasigurno će odrasti sretnije i veselije od onog koje je odmalena u sukobu s vršnjacima i okolinom.

Dora Bassi,mag.paed, mag.educ.phon.rehab.

Dječji vrtić Frfi

Kako roditelji mogu poticati govorno-jezični razvoj djeteta?Bubamare – likovna aktivnost, bojanje zeca koristeći tempere, pompone i kvačice. Usvajanje boja, razvoj fine motorike te poticanje i razvoj pincetnog hvata